III. Championnat de l´Europe Centrale et Orientale (ECO)

29.7.2000, Brno-Slatina, Česká republika

České ženy, muži a junioři s POHÁREM NÁRODŮPořadatelství III. ročníku Mistrovství střední a východní Evropy (ECO) v roce 2000 se ujala na loňské valné hromadě ČAPEK Česká republika. Toto mistrovství vzniklo v roce 1998 z iniciativy prezidenta maďarské federace p. Joszefa Szabó. V roce 1997 u příležitosti MS v Montpellier svolal schůzku prezidentů federací Česka, Rakouska a Estonska. Na této schůzce jsme jeho návrh podpořili. Motivem vzniku tohoto Mistrovství je prohloubit vztahy mezi federacemi a hráči uvnitř regionu, kde není pétanque tradičním sportem. Dále posílení image pétanque v našich zemích a hlavně "vývoz" pétanque i do dalších států regionu. Celou iniciativu s radostí podpořila i FIPJP.

Naši junioři - zleva Jonáš Konečný, Pavel Hejl a Karolína Březinová První dva ročníky proběhly v Maďarsku, za účasti citovaných zemí kromě Estonska. To se dvakrát omluvilo hlavně z důvodů finančních a přepravních. Finance zde hrají nemalou roli, i když bylo dohodnuto, že pořádající země zaplatí nezbytné pobytové výlohy od pátku večera do neděle do rána pro 3 trojice hráčů a šéfa delegace z každé země. Případným dalším hráčům pobyt hradila jejich federace. Se stejnými podmínkami šla do pořádání této akce i naše federace.

Prezidenti maďarské a české asociaceV sobotu 29.7. proběhlo tedy III. Mistrovství ECO ve známém areálu v Brně-Slatině. Díky perfektní organizaci a celkovému zajištění turnaje mohu již na počátku prozradit, že akce proběhla ve všech ohledech na jedničku. Díky patří pořadatelskému oddílu SLOPE a dalším dobrovolníkům i z jiných klubů Brněnska. Ale popořádku.

Již dva týdny před startem turnaje bylo jasné, že Brno uvidí zatím největší turnaj Mistrovství ECO. Svoji účast totiž potvrdilo jak Estonsko, tak i Polsko. To zatím nemá oficiálně založenou národní federaci, ale jednotlivé kluby již fungují. Naplňuje se tak cíl o vývozu pétanque.

V pátek před turnajem se tedy dostavily všechna družstva. Turnaj byl vypsán zvlášť pro juniory, zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. Každá z účastnických zemí vyslala do turnaje mužů po 2 tripletech, což bylo vynikající. Do ženské kategorie nahlásily po dvou tripletech Česko a Maďarsko. Polsko, Estonsko a Rakousko reprezentoval triplet jeden. V juniorské kategorii se sešly 2 triplety z Maďarska a České republiky a jeden z Estonska. Polsko a Rakousko tuto kategorii neobsadilo.

Počasí bylo v ten páteční podvečer hrozné. Lilo a lilo, na terénu se tvořily přehrady. Přesto se trénovalo a co je hlavní, všichni měli stále dobrou náladu. Povečeřeli jsme a vydali se pomalu do hajan. Ráno měl začít turnaj.

A v noci lilo a lilo.

Asi v 6 hodin ráno, zrovna když jsme vstávali tak déšť utichl.Kéž by to tak zůstalo. Po příjezdu ke hřištím jsem myslel, že se turnaj snad ani nebude moci odehrát. Všude samá hladina. Kolem již kmitali kopáči, kteří vytvářeli v přehradách průrvy a kanály, čerpadláři a lopatáři, kteří se snažili vodu přesunout jinam. Až k nevíře, že se jim to podařilo!!! Kolem desáté, když měl turnaj začít bylo na terénu sucho!!! Zde se sluší poděkovat znovu tam někam nahoru, protože za celý den se potom přehnala jen jedna větší přeháňka. Jinak se hrálo i za sluníčka. Štěstí?

Ještě před zápasem s maďarskými junioryNo a jak to tedy probíhalo. 5 přítomných juniorských týmů se utkalo v jedné skupině každý s  aždým s tím, že první dva týmy z tabulky budou hrát finále a další dva se utkají o 3. místo. Po výsledcích, které si můžete prohlédnout dále, se do finále dostalo Maďarsko 1 (Bertalan Novak, Balázs Vejmola, Laszló Frank) a Estonsko (Kreet Saarma, Allar Elerand, Frants Kuhlberg). Mladí Maďaři se vytáhli a porazili severské soupeře. Získali tak titul Mistrů ECO pro rok 2000 a vynikající výsledek pro svoji zemi do konečného účtu Poháru národů. Třetí místo pro Českou republiku vybojovali naši mladí "Moraváci" - Pavel Hejl, Jonáš Konečný a Karolína Březinová. I druhý náš triplet byl z Moravy - Sylva Haraštová, Michal Šrubař a Pavel Kindl. Ti ovšem v celkovém hodnocení nebodovali.

Jak to je s tím Pohárem národů? Krásný putovní, přes metr vysoký pohár, který darovala v roce 1998 maďarská federace získá ta země, která bude mít na konci celého šampionátu nejnižší součet nejlepších umístění svých týmů v každé kategorii. Každý si na tento pohár brousil zuby….

Mezitím probíhaly turnaje mužů i žen.

České ženy a muži před finálovými zápasy - zleva Pavel Hnilica, Renata Stoklásková, Lukáš Míček, Věra Vokrouhlíková, Franta Stejskal a Romča VokrouhlíkováZačnu (dámy prominou) mužskou částí, protože ta se paradoxně dohrála daleko dříve než ženský turnaj. Nakonec to bylo k dobru věci, protože ženy závěr turnaje pěkně zdramatizovaly. Ale o tom potom.
Muži byli rozlosováni tak, aby se ve dvou skupinách po pěti týmech nesetkali zástupci jedné země. Počet 2 týmů z každého státu byl tedy ideální. Českou republiku reprezentovali Mistři ČR pro rok 2000 - Petr a Michal Štěpánkovi s Martinem Bartošem (ČR1) a Vicemistři z PCBD Brno Pavel Hnilica, Lukáš Míček a Franta Stejskal (ČR2). První dva z každé skupiny postoupili do semifinále, kde vždy nastoupili 1. proti 2. ze druhé skupiny. Pro nás nadějné bylo to, že z prvního místa ze skupiny postoupili i "Míčkovci". V semifinále narazili na Maďarsko 1 a - postoupili do finále. Ze druhého semifinále se z postupu (také proti Maďarsku) radovali Estonci - jejich jednička v čele s generálním sekretářem federace sympatickým Erko Tamuri.

Dramatické finále pro sebe pak rozhodli naši borci a stali se tak Mistry ECO 2000!!!

Před zápasem s polskými reprezentantkamiAle teď to teprve přišlo. Mezitím se totiž gradoval turnaj žen. Urputné souboje zapříčinily, že se skupina ve které se utkalo 7 přihlášených trojic mezi sebou protáhla až do večera. Bez ztráty utkání a se skóre +43 ji vyhrál tým našich Mistryň a reprezentantek pro letošní MS ve Francii Věra a Romana Vokrouhlíková s Renatou Stokláskovou! Navíc na třetím místě skončilo i druhé naše želízko v ohni - vicemistryně ČR z Karlových Varů - Dita Šimková, Maruška Graciasová a Anna Süssnerová!!!

Estonské a české finalistky s prezidentem ČAPEK Karlem Dohnalem krátce před finálemA ve finále se hrálo o všechno!!! Tedy o pohár národů. Jak Estonsko, tak i my jsme měli doposud součet 4. Estonci 2 místa v juniorech i mužích, my 3. místo z juniorů a 1. z mužů. Zase rozhodovaly ženy….. Kdo zvítězí, vybojuje pro svoji vlast Pohár národů ECO.
Finále začalo ve 21 hodin a brzy se muselo přisvítit halogeny. A bylo to pro nás špatné. Naše holky se nemohly chytnout a pustily dobře střílející Estonky až na 11:5!!! Potom ale přišly naše šťastné chvíle. Naše hráčky využily zaváhání soupeřek a jednou hrou stáhly skóre na 10:11. Dále už svoji šňůru bodů nepřerušily a postupně dotáhly finále do šťastného konce 15:11. Dvouhodinový zápas, který byl ozdobou a pravým vyvrcholením turnaje, sledovalo až skoro do půlnoci několik desítek diváků.

A pak se slavilo a hrálo a zase slavilo a jedlo a to všichni dohromady.

... a pak se slavilo ...Ráno při slavnostním vyhlášení vítězů jsme tak mohli na počest našeho vítězství nechat zaznít Českou hymnu. Překvapením letošního turnaje bylo, že do závěrečných bojů v seniorských kategoriích výrazně nezasáhli Maďaři ani Rakušané. Naopak povzbuzující (a to i pro ně samotné) bylo vystoupení polské reprezentace.

Na závěr jsme se všichni shodli, že podobná setkání mají velký význam a do budoucna s nimi chceme pokračovat. O stále užších vztazích mezi našimi federacemi svědčí nejen bohatá účast cizinců na turnajích v těch kterých zemích a koordinace kalendáře turnajů pro příští rok, ale například i to, že na MS žen v září do Francie pojedou delegace Česka, Rakouska a Maďarska společným speciálním autobusem. A na podobném modelu dopravy jsme se shodli i na další Mistrovství ECO. Pojede se totiž s největší pravděpodobností do Estonska!

Karel Dohnal

Celkové výsledky:

Muži 
1. Česká republika II Lukáš Míček, Franta Stejskal, Pavel Hnilica
zleva Lukáš Míček, Franta Stejskal, Pavel Hnilica
2. Estonsko I Hanno Liiva, Indrek Eglit, Erko Tamuri
3. Maďarsko II Rezsö Péli, Tamás Tóth, Zsolt Pancsits
4. Maďarsko I Kristian Tálosi, Gyula Kemény, Zoltán Kovács
5. Polsko I Edljard Gajevski, Buguskalj Zajac, Zdiskalj Kmieciak
6. Česká republika I Petr Štěpánek, Michal Štěpánek, Martin Bartoš
7. - 10. Estonsko II Kersti Sarma, Merike Lomp, Radio Raamat
7. - 10. Polsko II Michal Krupinski, Marek Kós, Mariusz Szmajda
7. - 10. Rakousko I Christian Hübner, Daniel Pabst Rémy Rouet
7. - 10. Rakousko II Norbert Weissbacher, Stefan Weissbacher, Pierre Avedikian
Ženy 
1. Česká republika I Renata Stoklásková, Romana Vokruhlíková, Věra Vokrouhlíková
zleva Romana Vokrouhlíková, Renata Stoklásková, Věra Vokrouhlíková
2. Estonsko Katri Aavekuk, Kulli Kariste, Marju Velga
3. Česká republika II Dita Šimková, Anna Süssnerová, Marie Graciasová
4. Rakousko Valerie Avedikian, Beatrice Bohm, Dana Vlček
5. Polsko Renata Gajelinska, Danuta Zajac, Kararzyna Krupinska
6. Maďarsko II Barbara Barkóczi, Gabriela Gossler, Eva Acsai
7. Maďarsko I Gabriela Franké Farkas, Ilikó Panczitsné Nagy, Eva Polics
Junioři 
1. Maďarsko I Bertalan Novak, Balázs Vejmola, Laszló Frank
zleva Pavel Hejl, Jonáš Konečný, nahoře Karolína Březinová
2. Estonsko Kreet Saarma, Allar Elerand, Frants Kuhlberg
3. Česká republika I Karolína Březinová, Pavel Hejl, Jonáš Konečný
4. Maďarsko II Barnabas Novak, Viktor Bátky, Maté Kovács
5. Česká republika II Sylva Haraštová, Michal Šrubař, Pavel Kindl

zpět na termínovou listinu