Zpráva z ME žen 2005

Místo konání: Odense, Dánsko
Datum konání: 5. - 7. 8. 2005
Účastníci:
Vedoucí delegace: František Harašta
Kouč: Jiří Šrubař
Hráčky: Sylva Haraštová - Sisa
Barbora Kadlčková - Barča
Tereza Jurnečková - Terka
Hana Šrubařová - Hanka
Doprovod: Eva Haraštová
Jindřiška Jurnečková

Příprava hráček začala již hluboko před MČR, kdy se pravidelně zúčastňovala trojice Hanka, Sisa a Barča jednou týdně tréninků tréninkové skupiny mládeže vedené Ivošem Michálkem, Frantou Haraštou a Zbyňkem Krupicou a jednou až dvakrát týdně individuálně dle možností. Trénink byl spojen s juniory proto, že se jednalo o dvě juniorky a jednu právě odrostlou juniorku. Holky se v průběhu roku na různých turnajích sehrávaly. Cílem bylo probojovat se na MČR 2005 do finále a případně i postoupit na MEŽ 2005. Vítězstvím na MČR 2005 se nám podařilo vytyčený cíl splnit a příprava mohla pokračovat.

Děvčata se, ve spolupráci s přípravným týmem, po rozhodování mezi třemi jmény, rozhodla pro náhradnici Terku, s kterou pokračovala v další přípravě. Tréninků jsem se ujal já.

Byly rozděleny na tři fáze. Jednou týdně společný trénink techniky hry a jednou týdně taktika formou zaznamenávaných zápasů s rozborem po hře, jak po stránce herní, tak i po stránce taktické. Kromě toho měla děvčata individuální tréninkový plán upravený pro každou podle její pozice v družstvu.

Barbora převážně plasér s občasnou střelbou – předpoklad převahy přibližovaných koulí, Tereza plasér a případně náhradní střelec - předpoklad při střídání pozice plaséra a hráče středu, Sisa – hráč středu a střelec, Hanka – střelec a hráč středu. Intenzita tréninku se postupně zvyšovala, aby mohla být před odjezdem zvolněna.

Na MEŽ 2005 v Dánsku delegace cestovala dvěma osobními vozy. Haraštovi se Sisou odjížděli z Brna ve středu odpoledne s odpoledním příjezdem ve čtvrtek do Odense. Druhá skupinka odjížděla ve středu ráno s přespáním v Berlíně a příjezdem do Odense ve čtvrtek večer, kde jsme nocovali již společně.

Oficiální příjezd do Odense byl v pátek po obědě. Kdy pateční deštivé ráno celá delegace využila k relaxaci po cestě. Turnaj se konal v kongresovém centru v Odense, kde bylo soustředěno veškeré turnajové konání, od ubytování, stravování, vlastního turnaje až po závěrečný ceremoniál a banket. Poblíž kongresového centra se nacházela i venkovní tréninková plocha.

V kongresovém centru v pátek odpoledne proběhla konference CEP, kde zřejmě nejdůležitějšími body byla informace připravovaného ME 2007 ve Švýcarsku, které zejména vyzdvihlo nutnost opatrného financování těchto akcí ( Pozn. Dánský pořadatel byl velmi dobrý, a pořadatelskou laťku zvedl opět výše.). Zajímavá byla poznámka švýcarského pořadatele o zvažování ubytování i v campingu.

Druhým významným bodem byla anketa, pro jednotlivé země členy CEP, o zřízení Evropské soutěže 18-21letých hráčů ( předáno Karlu Dohnalovi ). Anketa formou dotazníku má CEP umožnit vytvořit tuto soutěž s ohledem na většinový názor členů CEP.

Slavnostní zahájení spolu s losováním proběhlo na radnici v Odense. Naše děvčata měla ve skupině Rakousko, Monaco, Holandsko, Španělsko a Itálii.

V sobotu jsme zahájili turnaj prvním zápasem ve skupině, proti našim ”relativně zná-mým” Rakušankám. Proběhl zcela v naší režii a výsledek 13:2 pro nás, odpovídal aktivitě na hřišti. Holky měly po většinu zápasu dobrou Barčinu první a často i druhou kouli, čímž dostávaly ze hry Rakouskou střelkyni, která slušně trefovala. Naše druhé dvě hráčky Sisa a Hanka pak s přehledem svými koulemi přehrávaly zbývající rakouské koule.

Druhý zápas, proti již pro nás málo známým soupeřkám Monačankám, byl již zcela něco jiného. Monačanky první zápas hrály nepřesvědčivě a po zásluze prohrály. Proti nám nastoupily v novém složení a svým vystupování (korektní) opanovaly hřiště. Holky se nevyrovnaly s nutností častého měření, kdy soupeř tvrdil, že je blíž, i když nebyl, a rovněž působily proti důrazným Monačankám zakřiknutým dojmem. Druhým faktorem, který tento zápas ovlivnil, byl Barčin psychický propad a tím i naše ztráta výhody první koule, zejména po smolné čtvrté hře, kdy ještě byl zápas vyrovnaný. Ani výměna Barči, Terkou nám již nepomohla. Prohra 5:13 odpovídala více psychickému než hernímu projevu na hřišti.

Následující zápas proti Holanďankám dozníval splín z předchozího zápasu. I přes pro-hru 0:13 hrály holky petanque, ale na výrazně silnějšího soupeře nestačily. Během zápasu došlo k další výměně, kdy Terka hrála první kouli, Sisa střílela a Hanka hrála střed. V tomto složení už více méně turnaj holky dohrály.

Třetí zápas byl proti konečným vícemistryním Španělkám. Tyto šly jistě za svým cílem a zvítězily 13:3. Pozitivem tohoto zápasu z naší strany bylo, že si holky v žádné hře nenechaly dát víc než 2 body a postupně v nich od zápasu s Holandskem rostlo sebevědomí.

Poslední zápas ve skupině proti Itálii byl naším nejlepším. Zřejmě i pod vlivem toho, že postup ze skupiny již není reálný, začaly holky zcela uvolněně a bleskově střeleckým útokem, kdy střílely i 3-4 koule v jedné hře, vedly nad Italkami 8:2. Italky, přestože nepotřebovaly vyhrát, značně znervózněly, protože skóre mohlo rozhodnout o jejich nepostoupení a vy-střídaly. Holky však, i přes bodování Italek, využily každého zaváhání soupeřek a s přehledem zápas dovedly do úspěšného konce 13:8.

Vítězkami ME se staly Francouzky, které ve finále zcela přehrály Španělky.

Vzhledem k poměrně rychlému postupu turnaje jsme ještě večer nastoupili proti Izraeli v Poháru národů o postup do osmičky. Počáteční vyrovnané oťukávání zakončily Israelky náhodnou 4, za kterou následovaly dvě hry s několika našimi smolnými koulemi. Narůstající skóre Israelek, smůla a únava dostaly holky zpět do útlumu, aby nás z turnaje druhé v Poháru národů Israelky poslaly domů úspěšným carreau na 9m.

Vítězem Poháru národů se staly Holanďanky před Israelkami.

Střelecká soutěž skončila, v průběhu her ve skupinách ME, pro Hanku vyřazením s 6ti body. Velmi těžký střelecký terén, kdy 15-20 bodů již byl velmi dobrý výsledek, však nebyl ani jedinou ani zásadní překážkou na cestě k úspěchu. Jako již u mnoha našich výprav ani Hanku neopustila sportovní nervozita, a tak ”začátek” střelby na 12té kouli byl již pozdě.

Mistryní Evropy se stala Francouzka Angelika Papon ( v družstvu hraje střed ), kdy ji ve 4 k postupu do finále stačilo ”17” bodů. Nutno však podotknout, že se zachraňovala po-slední koulí na košonka ( 9m ), a s přehledem hráčky nejvyšší světové úrovně se jí to povedlo.

Neděle se tak pro naši výpravu stala dnem odpočinku a sledování závěrečných zápasů ME. Po závěrečném ceremoniálu a slavnostním banketu se obě posádky rozloučily a po vlastní ose vrátily zpět domů.

Hodnocení z pohledu kouče:

jak jsem již v předchozím uvedl, z pohledu lavičky, největší překážkou si byly hráčky samy sobě, značnou nervozitou. Druhým faktorem byla neznalost a malý kontakt s protihráčkami vyšší výkonnosti. Obě tato negativa postupně holky vytlačily a tak nakonec částečně smolný a částečně ustrašený zápas s Monacem nás stál postup do osmičky. Herně nás nejvíce omezily nedostatky v přibližování a v některých zápasech průměrná střelba. Ve vítězných zápasech se podílely na úspěchu všechny hráčky, proti Rakušankám nadprůměr zahrála Barča na přibližování a Hanka na střelbě. Proti Italkám Terka na přibližování a Sisa na střelbě.

Jednotlivě:

Sisa – stabilní výkon v mezích schopností na střelbě v průběhu turnaje, zejména pak proti Italkám, slabší obranná činnost. Jako dobrý tah se ukázal její přesun na pozici střelce, kdy se Hance střelecky dařilo jen průměrně a více naopak v obranné činnosti.

Barča – proti Rakušankám velmi dobrý výkon na první kouli, poté ve druhém zápase značná nervozita, vystřídána Terkou.

Terka – stabilní výkon na první kouli, zejména pak proti Italkám, celkově ”pracovitý dělník družstva”.

Hanka – stabilní výkon v mezích schopností na střelbě v průběhu turnaje, zejména pak proti Rakušankám. Přesun Sisi na pozici střelce, kdy se Hance střelecky dařilo jen průměrně, přinesl kromě zvýšení účinnosti střelby i posílení v obranné činnosti.

Celkově lze říci, že holky podaly standardní výkon, za který se v hale před diváky ne-musely stydět, a od postupu je dělil jen pověstný krůček.

Co se týká ostatních delegací je možno předvedenou hru shrnout takto:

- zcela všechny převýšila Francie

- v první větší skupině je možno hodnotit Belgii, Španělsko, Švédsko a Holandsko, které herně velmi dobré, si zbytečnou prohrou s Itálií a následně v euforii hrajícím Monacem uzavřelo postup v ME

- ve druhé skupině Itálie, Dánsko 2, Finsko, Německo a Švýcarsko

- ve třetí skupině Estonsko, Polsko, Israel, Slovinsko, Monaco

- ve čtvrté skupině Česko, Dánsko 1

- v páté skupině Velká Brit., Slovensko, Norsko, Lucembursko, Maďarsko, Rakousko

Náš tým měl od čtvrté skupiny pouze minimální odstup a s trochou hráčského štěstí, píle a odvahy mohl pomýšlet i na druhou skupinu.

Závěr:

Příprava děvčat na MEŽ 2005 se ukázala jako správná a jejím přínosem byla i motivace dalších hráčů a hráček k vyšší intenzitě tréninku. Účast na MEŽ 2005 byla přínosem pro hráčky zejména z titulu možnosti utkat se v cizím prostředí s cizími družstvy a budovat si vlastní sebedůvěru i důvěru ve spoluhráčky. Tento faktor je pro úspěch reprezentace jedním z nejdůležitějších. Vlastní trénink s minimální možností srovnání se soupeři je nedostatečný a úspěch je potom vzdálen. Proto považuji podporu tohoto srovnávání za velmi důležitou. Přesto, vzhledem k tomu, že i země s mnohem menší hráčskou základnou dovedou dosáhnout vyšších úspěchů, považuji nastoupenou cestu za správnou.

3. 11. 2005 Zapsal Jiří Šrubař