Mistrovství světa juniorů 1999

Thajsko, ostrov Phuket 28-30.10.1999

Fotogalerie

Slavnostní nástupČlenové českého výběru:
Milan Hašek, Jaroslav Vlk, Tomáš Kübel, Romana Vokrouhlíková , trenér a vedoucí výpravy Pavel Vlk.

Odletěli jsme večer 24. října z Prahy a večer následujícího dne, po dvou mezipřistáních, jsme se ocitli na Phuketu, kde bylo opravdu tropické vedro. Zde na nás čekali pořadatelé a odvezli nás do hotelu. Na naší první večeři v hotelové restauraci jsme si všichni pochutnali. Jen Pavel si na doporučení Pepy Lepky dal vyhlášenou Thajskou polévku, která byla tak ostrá, že ji projistotu spláchl endiaronem a dvojitou whiskou. Následující dny jsme se snažili aklimatizovat šestihodinový časový posuv a tropické počasí (byli jsme kousek od rovníku a právě zde bylo období dešťů). Každý den jsme trénovali vedle klimatizované haly, která byla připravená pro mistrovství. Postupně přibývala další družstva a my postupně poznávali známé tváře z loňského ME juniorů. Nakonec na šampionátu hrálo celkem 20 týmů.

27. října večer vše začalo v hotelu velkolepým večírkem na uvítanou. Byli jsme mile překvapeni.

Druhý den dopoledne probíhalo losování. Dostali jsme se do skupiny A společně s Maďarskem, Laosem a Itálií. Toto vylosování se nám líbilo, protože jsme cítili šanci.

Večírek na uvítanouZahájení světového šampionátu juniorů bylo pečlivě organizátory připraveno. Konalo se na ploše před halou, která byla k tomu specielně upravena, příjezdové trasy byly vyzdobeny vlajkami, všude okolo byly špalíry dětí z okolních škol, špalíry vojaček v uniformách… prostě slavnostní nálada, protože zde byla thajská princezna a tu mají tady všichni rádi. Slavnostní ceremoniál byl zpestřen vystoupeními v tradičním místním stylu. Bylo se rozhodně na co dívat.

Potom začaly zápasy. Celý šampionát až do čtvrtfinále se hrál systémem skupin na dvě prohry. Nastoupili jsme proti Maďarům ve složení Jarda, Milan, Tomáš. Docela jsme se na ně cítili. Zápas byl podle skóre vyrovnaný (průběžné skóre: 0:2, 2:2, 3:2, 3:5, 3:7, 7:7, 7:8, 9:8, 9:9, 9:11, 9:13), ale herně jsme byli lepší. Za Maďary hrál především Jani, který "škodil". V konci zápasu nás bohužel najednou opustila přesnost střelecká i umisťovací zároveň (nebo to byla nervozita?). Podlehli jsme a byli jsme sklíčení. Následoval zápas proti Italům. Nastoupili jsme ve složení Jarda, Milan, Romana. Věděli jsme, že Italové jsou dobří a proto jsme si nedělali žádné naděje. Z počátku jsme s nimi hráli vyrovnanou partii, ale pak se prosadili střelecky (0:4, 2:4, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5, 6:6, 6:7, 6:10, 6:13). Ze skupiny přímo postoupili Italové a Laos.

Tím skončil první den na šampionátu. Byli jsme smutní, prohra s Maďary mrzela. Další den jsme hráli baráž (opravka). Svedl nás dohromady s Kambodžou a Thajskem II, a protože jsme byli tříčlenná skupina, měli jsme vlastně již jeden vyhraný zápas. Před hrou jsme si řekli, že od této chvíle budeme hrát na krásu a ne na výsledek, že divákům předvedeme, že něco umíme. První zápas jsme hráli s Kambodžou. Ve složení Jarda, Milan, Romana. Sice jsme prohráli, ale hra byla vyrovnaná a hezká 7:13. Poté Thajsko II porazilo Kambodžu a my jsme znovu hráli s Kambodžou. Hráli jsme poslední zápas z opravky a čekalo se, až dohrajeme a mohla se losovat šestnáctka. Tentokrát jsme viditelně měli navrch a vyhráli jsme 13:10. To znamenalo, že jsme postoupili do dalšího kola hlavní soutěže…

Před zápasem s ThajskemDostali jsme se do skupiny s Thajskem II, Madagaskarem a Švýcarskem. Čekal nás těžký zápas proti domácím - Thajsku II, což byl pro nás nejhezdčí zápas celého šampionátu. Na zápas se přišla podívat celá hala. Bohužel Pavel, náš trenér, o něj přišel, protože musel odjet na schůzi prezidentů. Pro tentokrát se stal naším koučem Tomáš. Začátek zápasu byl jednoznačně v náš prospěch (2:0, 2:2, 4:2, 4:4, 6:4, 11:4, v tuto chvíli jsme měli na zemi 12. bod a Thajec viditelně udělal, co nechtěl. Přečetli jsme to z jeho výrazu a udivení spoluhráčů. Pro nás to ale byla smůla, protože koule trefila košonka k thajským koulím a v tu ránu měli 4 body - 11:8. Nyní jsme měli šanci dohodit 13. Bod, ale bohužel třemi koulemi nic. Povrch byl těžký a rotace se nepodařily - 12:8. V této chvíli začali diváci mohutně fandit soupeřům. Celá hala si vždy vydechla, když se nám nezadařilo. V další hře jsme nepostavili dobrou obranu a Thajsko mělo na zemi 4 body a v ruce poslední kouli. Náš přítel Antony (holandský novinář) nám v tu chvíli náznakem z hlediště ukázal, že když nedá, tak vyhrajeme my. Nedal. Celá hala zklamaně vydechla, ale naše malá skupinka fanoušků (Španělé, Maďaři, Kambodža, pár našich místních kamarádů…) se radovala. Stav 12:12. Poté už Thajci nepřekonali naší první kouli a my vyhráli. Měli jsme obrovskou radost. Hráli jsme opravdu ukázkovou hru, bylo se na co dívat. Tímto zápasem jsme se nesmazatelně zapsali do průběhu šampionátu a poopravili veřejné mínění o úrovni petanque v Čechách.

Před zápasem s NěmeckemNásledující zápas proti Madagaskaru (ve složení Romča, Jarda, Milan) jsme prohráli, ačkoliv se nedá říci, že jsme hráli špatně (2:0, 2:3, 2:5, 2:6, 4:6, 4:7, 6:7, 6:8, 6:10, 6:13). Byli to malí kluci a stříleli jednu kouli za druhou. Letos na Reunionu Madagaskar vyhrál MS, je tedy vidět, že mají velice dobrou základnu hráčů. Ani zápas se Švýcarskem nebyl jednoznačnou záležitostí, nicméně prohráli jsme (0:5, 0:7, 0:8, 1:8, 4:8, 4:9, 4:10, 5:10, 7:10, 8:10, 8:12, 8:13).

Tím pro nás skončila hlavní soutěž a pokračovali jsme v Poháru národů. Zde jsme měli za soupeře nejdříve Němce. S Němci jsme hráli ve složení Jarda, Milan, Tomáš. Hráli jsme suverénně a Němci neměli na nás šanci (3:0, 5:0, 5:1, 5:2, 5:3, 5:7, 10:7, 12:7, 13:7). Tím jsme postoupili mezi poslední 4 družstva Poháru národů. Dalším soupeřem byla Belgie. Je nutno podotknout, že Belgie měla velkou smůlu na los. V šestnáctce se setkali s Francií a Španělskem. Všichni byli medajlisti z loňského ME. Byli to opravdu dobří hráči, na které v současnosti ještě nemáme, především střelecky (0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 4:3, 4:7, 4:9, 4:10, 4:12, 6:12, 6:13).

V průběhu šampionátu naši navázali osobní přátelství především s Maďary, Španěli, Kambodžany a dalšími. Také jsme si zahráli přátelské zápasy např. s Dány, které jsme suverénně porazili 13:3.

Celkové umístění (9. z 20 a 3.místo v poháru národů) je velkým úspěchem českého juniorského petanque. Na mistrovství světa jsme předvedli hru, která byla rovnocenná 2/3 startovního pole. Neprohráli jsme nikdy s menším počtem bodů než 6. Vztaženo k velikosti české juniorské základny (cca 40registrovaných juniorů) v porovnání např. s Francouzi (cca 16000) je to opravdu úspěch.

Na závěr výlet po PhuketuNa závěr mistrovství nezapomeneme, protože organizátoři pro nás připravily opravdu překrásný večírek na rozloučenou. Kulturní program i pohoštění se nedá ohodnotit jinou známkou něž 1. Malé překvapení bylo to ,že nás organizátoři posadily k jednomu stolu s Němci. Dopoledne jsme je porazily a možná proto byli ze začátku trochu zaražení. Ale netrvalo to dlouho a i s nimi jsme se zkamarádili. Nálada byla celkově fantastická.

Na závěr našeho pobytu na Phuketu jsme ještě podnikli poznávací výlet po místních turistických atrakcích, mj. jsme navštívili údajně nejkrásnější pláž PATONG BEACH (vlastním autem nás po ostrově Phuket povozil jeden Thajec, který se s námi spřátelil a celou dobu nám fandil).

Zbylé 3 dny pobytu v Thajsku jsme strávili v Bangkoku, který na nás se svými mrakodrapy, přehuštěnou dopravou, čilým obchodním ruchem a památkami učinil velký dojem.