náš juniorský tým s maďarskými juniory31. července a 1. srpna 1999 se v maďarském Szigetszentmiklós konalo II. Mistrovství střední a východní Evropy (ECO) v pétanque ve všech kategoriích (muži, ženy a junioři).
Českou republiku reprezentovaly dva mužské týmy (vícemistři a druzí vícemistři Mistorvství ČR v Poděbradech 20.6.1999), ženský triplet (mistryně ČR v Hartvíkovicích 11.7.1999) a juniorský reprezentační tým, který se nominoval na Mistrovství světa v Thajsku.

V mužských tripletech startovali hráči z Třebíče - Arnošt Fabík, Silvie Fabíková a Jan Padrnos a hráči ze Stolína - Ježek, Ježek, Podrábský. Do soutěže žen nastoupily hráčky z Vrchlabí - Alice Hančová, Zdena Štěpánková a Martina Žižková. Juniorskou reprezentaci zastupovali Jarda Vlk z PCBD Brno, Romana Vokrouhlíková z POP Praha a Pavel Hejl ze SLOPE Brno.

naše ženská reprezentantka Martina s maďarským kamarádemJaká byla cesta? Dali jsme si sraz v Brně-Slatině. Avšak hned od začátku byly menší problémy. Na plánovaný sraz juniorského družstva nedorazil domácí člen Milan Hašek. Zjistili jsme, že odjel někam na chatu a tam ho nebylo možno vyzdvihnout. Po dvou hodinách přemýšlení a shánění potencionálních náhradníků někdo dostal chytrý nápad. Vzít na jméno Petra Fabíka přibližně stejně starého juniora domácího Pavla Hejla (Pavel neměl pas). Odjeli jsme okolo půl jedné v pátek 30.7.99. Cesta nám trvala přibližně sedm hodin (s obědem a dvěma půlhodinovými přestávkami) a proběhla naštěstí bez komplikací. Jen na hranicích, ačkoli se celník na nic neptal, Arnošt začal horlivě přesvědčovat, že Pavel Hejl je jeho syn (což je jako kdyby někdo říkal "já nepašuji marihuanu").

Menší potíže jsme měli s hledáním hotelu, ale ukázalo se, že v Maďarsku jsou chytří výčepní. Ubytovali jsme se a po večeři si šli hodit koulemi na hřiště poblíž hotelu. Na něm byl podobný povrch na jakém se hrálo v sobotu (hrací hřiště byly okolo 3km od hotelu a vozil nás tam mikrobus). Zhruba o půlnoci jsme zalehli do postele.

Sobota začala snídaní v hotelu, kde měli velice "rychlou" obsluhu. Mikrobus nás odvezl na hřiště. Terén se sestával z kamenů (nebylo jich tak moc) na povrchu a tzv. "maskovaných" pod povrchem, který tvořila bílá moučka (velice nepříjemná pro střelce, jelikož koule klouzaly z rukou), místy tvrdší, místy měkčí, a také nerovná. Překvapila nás poměrně malá účast na turnaji. Mužských trojic startovalo pět (dvě maďarské, dvě české a jedna rakouská, ovšem v této trojici byl pouze jeden pravý rakušák, zbylí dva byli češi (rakušáci asi neměli čas). Měli startovat také Estonci, ale ti se nedostavili). V ženách nastoupily čtyři triplety (dvě maďarské, jedna česká a jedna rakouská - za tu startovala Vídeňačka Dana Vlčková a dvě češky ze Stolína - jak vidíte bylo tam spousta Čechů ). V juniorech zápolily pouze tři družstva (dvě maďarské, jedno české). Češi obsadili čtvrté a páté místo v mužských tripletech, ženy i junioři získali stříbro (nutno podotknout že ženy a junioři hráli zápasy se svými soupeři dvakrát). Po prvním hracím dnu se konal banket s vyhlášením vítězů a předáváním cen.

Jani z Maďarska s Jardou Vlkem V neděli odjeli hráči ze Stolína s Janem Padrnosem. Naše trojice se trochu promíchali a začal se hrát nedělní turnaj, na kterém už byla účast větší, startovalo okolo třiceti trojic bez rozdílu kategorií. Moc velké naděje jsme do sebe nevkládali. Uspořádalo se osm skupin po čtyřech a po třech. Z České republiky postoupily tři trojice ze čtyř (nedařilo se pouze trojici žen). Dále se hrálo play-off, až na to, že z "šestnáctky" se spadalo ještě do B soutěže. V sobotu jsme se dověděli, že juniorský tým, který se dostane nejdál, obdrží ceny. Z "šestnáctky" vypadli všichni kromě juniorů, kteří postoupili do "osmičky" jako jediní z Čechů i juniorů. A tak vyhráli kromě poháru i nové tašky na koule a čepice. Naše ostatní trojice skončily po jedné ve čtvrtfinále, semifinále a finále (druzí) v "B" soutěži.

A tak skončil turnaj v Maďarsku, kde se naši junioři seznámili a dobře popovídali s maďarskými juniory, kteří jedou stejně jako oni v říjnu na světový šampionát do Thajska.

Turnaj byl velice dobře zorganizovaný a maďarský prezident petanque se vyjádřil, že by byl rád, kdyby se tento turnaj uspořádal příští rok v ČR.

 Za juniorský reprezentační tým
Jarda Vlk


zpět na termínovou listinu